v

Milovníci designu si v Praze přijdou na své. Nejenže je česká metropole živoucí mistrovskou třídou designérských směrů minulosti, ale nyní se nová generace tvůrčích talentů zabývá vyvracením tradic a vytvářením krásných, netradičních objektů a prostor k prozkoumání. Zde jsou ty nejlepší věci, které můžete v Praze vidět a dělat pro milovníky designu.

1. Zamilujte se do českého skla

S tradicí sahající až do středověku není divu, že české sklo je synonymem kvality. Je to však kombinace řemeslné zručnosti a inovací, díky níž skutečně září.

Chcete-li strávit několik hodin obklopeni duhovou krásou, navštivte Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze i Muzeum Portheimka. První z nich uchovává svou působivou sbírku skla v honosné novorenesanční budově ve staré židovské čtvrti. Druhé muzeum - jediné specializované muzeum sklářského umění v Praze - sídlí v barokním letohrádku v pohledné čtvrti Smíchov.

Pro ty, kteří si chtějí pořídit vlastní třpytivý suvenýr, nabízí česká značka Moser pestré moderní kousky i klasické ručně vyráběné modely. Za prohlídku stojí také designový obchod ARTĚL, který najdete kousek od Karlova mostu.

2. Zastavte se na kávu v jediné kubistické kavárně na světě

V letech 1911-1914 začala skupina českých umělců, inspirovaná Picassovými a Braquovými obrazy, uplatňovat principy kubismu v architektuře a designu. Výsledkem byly jedny z nejpůvabnějších hranatých staveb a interiérů na světě.

Grand Café Orient na Starém Městě je ideálním místem na kávu a zákusek, kde se můžete kochat tímto jedinečným českým stylem. Sídlí v prvním patře Gočárova mistrovského díla, Domu U Černé Matky Boží, a dokonce i lustry a věšáky na kabáty jsou kubistickou tour de force.

Dalším důkazem, že být hranatý je moderní, je kubistická sbírka Uměleckoprůmyslového muzea v horních patrech budovy. Vynechejte výtah a raději vystoupejte po točitém schodišti se žárovkami. Jakmile vyjdete ven, projděte se kolem jediného kubistického sloupu veřejného osvětlení na světě na nedalekém Jungmannově náměstí.

3. Vstupte do modernistického nebe v příměstské vile

Vila Müller, zastrčená na listnatém předměstí Střešovic, se na první pohled zdá být nepravděpodobnou národní kulturní památkou. Za jejím jednoduchým krabicovitým zevnějškem se však skrývá úchvatné polychromované dílo, kde se každá místnost snaží překvapit.

Vilu, kterou ve 20. letech 20. století navrhl slavný modernistický architekt Adolf Loos, můžete navštívit v úterý, ve čtvrtek a o víkendech. Prohlídku je nutné si předem rezervovat.

Ačkoli fotografování není povoleno, představy fialových stěn s lakovaným žlutým nábytkem a tvrdým mramorem ve spojení s luxusními orientálními koberci a lososově růžovými křesly vytvářejí nesmazatelné vzpomínky.

4. Vychutnejte si místní pivo uprostřed secesního půvabu

Praha oplývá secesním stylem i vynikajícím pivem. Spojte požitky z obojího s návštěvou Plzeňské restaurace v pražském Obecním domě. Díky tradiční atmosféře pivnice je možné vychutnat si klasické české jídlo spolu se sklenicí Pilsner Urquell. Nádherné vitráže a chrpově modré kachlíky na stěnách dodávají celému jednání nádech velkoleposti.

V Obecním domě se nachází také kavárna, francouzská restaurace, galerijní prostory a koncertní sál. Chcete-li si plně vychutnat zdobné detaily budovy a její honosné vybavení, doporučujeme objednat si prohlídku. Její součástí je i Primátorský sál, který vytvořil průkopník české secese Alfons Mucha.

Věrní Muchovi fanoušci najdou jeho díla, včetně slavných pařížských plakátů, také v Muchově muzeu. Jeho vitrážové panely dotvářejí éteričnost svatovítské katedrály.

5. Vítův chrám sv. Prozkoumejte znovuobjevené industriální prostory v hipsterských Holešovicích

Chcete-li objevit současný kreativní puls Prahy, naskočte na tramvaj a vydejte se do Holešovic. Kdysi spíše pokleslá čtvrť se dnes pyšní nejmodernějšími galeriemi a butiky ve městě.

Jejím srdcem je Centrum současného umění DOX. Tato bývalá továrna byla přeměněna na elegantní galerijní prostor, který vyniká nápadnou dřevěnou vzducholodí, jež se jakoby vznáší nad budovou. Uvnitř mohou návštěvníci nastoupit na palubu vzducholodi Gulliver, stejně jako si prohlédnout často provokativní výstavy a inovativní designový obchod Dox by Qubus.

Nedaleká Jatka78 je další mistrovskou třídou v regeneraci měst. V této staré továrně na maso, která je nyní místem současného cirkusu, galerií a barem, si můžete užít vzrušující večer. Nebo jen o kousek dál, v pohodovém Vnitroblocku, si můžete dát kávu a nakoupit tenisky a přitom se vyhřívat v industriálním kouzlu.

Každý rok v říjnu se v holešovickém industriálním paláci koná mezinárodní festival Designblok. Ten je vždy vrcholem městského kalendáře a představuje české talenty, jak zavedené, tak nové.

6. Vyrazte na lov neobvyklých suvenýrů od místních designérů

Najděte skryté dveře ve zdi Johna Lennona pokryté graffiti a vstupte do klidného zahradního dvora, kde sídlí Artisème. Je to místo plné pokladů, kde najdete ručně vyráběné skleněné výrobky mladých českých designérů.

Retromaniaci si rádi prohlédnou klasiku českého designu v Modernistě. V pobočce v Muzeu českého kubismu (známém také jako Dům U Černé Matky Boží) se prodávají obzvlášť žádané repliky kubistické keramiky. Pro ty, kteří raději nosí vintage kolekci, jsou určeny concept shopy Botas 66, kde se prodávají tenisky z roku 1966 v současném provedení.

Chcete-li se zásobit stylovými městskými suvenýry, Pragtique má pobočku v centru Nového Města a také pobočku pár kroků od Karlova mostu.

7. Ubytujte se v ikoně designu

Žižkovská televizní věž, která byla kdysi vyhlášena jednou z nejošklivějších budov světa, získala mezi milovníky špičkové architektury kultovní status. Popularita věže vzrostla s poněkud překvapivým přírůstkem šestnácti obřích miminek ze skelného vlákna - navrhl je provokativní český umělec David Černý. Pobyt v luxusním One Room Hotelu ve 216 metrů vysoké věži nabízí bezkonkurenční výhled na město.

Dekonstruktivistický Tančící dům Franka Gehryho, kterému se díky lyrickému tvaru budovy s oblibou přezdívá "Fred a Ginger", je také sídlem hotelu. Jeho pokoje nabízejí čtyřhvězdičkový komfort na břehu Vltavy, zatímco oblíbená restaurace odráží vnější smysl pro vizuální šmrnc.

Hledáte skvělé interiéry a přijatelnou cenu? Mama Shelter, který se nachází co by kamenem dohodil od kulturních atrakcí Holešovic, splňuje obě tyto podmínky. Ačkoli jeho budova z 60. let není ikonická, kombinace původních prvků z komunistické éry s živými barvami a hravou výzdobou jistě potěší milovníky designu.

Mohlo by vás také zajímat:
Top ten free things to do in Prague
Top ten design boutiques in Helsinki
Procházka švédským hlavním městem designu: Malmö

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/top-choice-prague-for-design-lovers , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář