v

V červnu jsem se vydal do Prahy, než jsem se vydal na krátký výlet po České republice. Byla to nejdražší část našeho pobytu, ale mohli jsme si dovolit utrácet, protože to byla návštěva ve víru větru. Čtyřicet osm hodin bylo tak akorát, abychom si prohlédli hlavní památky a okusili noční život, než se na několik dní zotavíme v klidném městě Český Krumlov, (tři hodiny jižně od Prahy) a Kutná Hora (1 hodinu 30 minut východně od Prahy). Letenky a ubytování jsem si rezervoval s dostatečným předstihem, takže mi zbyly korunky navíc na české pivo.

Útrata před cestou

Lety: 93,98 liber zpáteční letenka z Londýna Lutonu do Prahy Václava Havla se společností Wizz Air. Tyto lety jsem si rezervoval několik měsíců předem, abych získal co nejlepší cenu.

Ubytování: 58,05 GBP, které jsme si s přítelem rozdělili na dvě noci. Měly jsme štěstí a našly jsme obrovský pokoj ve sdíleném Airbnb asi 10 minut chůze odKarlova mostu ve čtvrti Praha 1. Všichni jsme se ubytovaly v jednom pokoji. Při krátkých cestách si raději rezervuji soukromý pokoj v Airbnb než celý objekt. Je to za zlomek ceny, a pokud jste jako já, většinu času stejně strávíte venku. Ušetřili jsme také za dopravu; dále za městem byla levnější Airbnb, ale pak bychom museli používat veřejnou dopravu.

Půjčovna aut: 7,52 GBP na den. Auto jsme si půjčili na konci pobytu v Praze, abychom sjeli na jih do Českého Krumlova. Existují možnosti veřejné dopravy, ale my jsme se rozhodli pro svobodu, kterou vám půjčené auto dává.

Celkem: 159,55 £

Na zemi

Celkem: 18,50 £

V 11 hodin: Přistáli jsme se zpožděním a ve stresu na pražském letišti na záplavu zpráv od našeho hostitele z Airbnb, že jsme prošvihli čas odbavení. To není ideální. Během pasové kontroly jsme si objednali Uber (6,50 liber pro každého) a v mžiku jsme byli na cestě. MHD by byla moje obvyklá (obvykle levnější) varianta, ale neměli jsme času nazbyt.

Půlnoc: Naštěstí jsme nebyli na noc bezdomovci a domluvili se, že klíč od pokoje necháme v trafice pod Airbnb. Spolu s klíčem jsme si vyzvedli nějaké občerstvení, abychom přečkali do rána. Poslední věc, kterou jsem jedl, byl předražený sendvič na letišti Luton, takže jsem narychlo popadl výběr chipsů, oříšků, čokolády a dvou piv, aniž bych se podíval na ceny (ve skutečnosti to byly nejlevnější položky po 1,50£), abychom je měli na pokoji. Bezmyšlenkovitě jsem poklepal na kartu Monzo, abych zaplatil, a teprve když jsem později otevřel aplikaci, uvědomil jsem si, že mi bylo naúčtováno 24 liber! Myslel jsem si, že to musí být omyl, a běžel jsem zpátky dolů za zmateným prodavačem, který mi vysvětlil, že oříšky a Pringles opravdu stojí ekvivalent 5 liber za kus. A co bylo nejhorší? Ani nám nechutnaly. Jsem ráda, že jsem se tuhle lekci naučila brzy. Každý mrak.

Celkem: 60,34 £

11 hodin: Po zaslouženém ulehnutí jsme si vyhlédli nedalekou snídaňovou restauraci na kávu. Ignorujíce pasti na turisty na břehu Vltavy jsme si vybrali malou kavárnu v boční ulici s názvem SmetanaQ. Měla vydatné snídaňové menu a klidnou terasu, kde jsme si mohli vychutnat ranní slunce. Dal jsem si flat white () s avokádem a pošírovanými vejci na kváskovém chlebu (5,45£).

1pm: Následujících několik hodin jsme strávili rozchodem naší snídaně a vyhýbáním se davům na Karlově mostě. Trochu mě zklamalo, jak byl most obsazený; chtěla jsem ho jen přejít a uniknout davům. Vyjeli jsme lanovkou na Petřínský vrch (0,90 £ za jednu jízdu). Upozornění: tato cena může být úplně špatně. Zpanikařil jsem u automatu a zmáčkl první tlačítko, které jsem viděl. Do fronty se mi nechtělo, protože na vrchol se dá dojít pěšky, ale kamarádka mě přesvědčila, že to bude zábava - a taky že byla! Jak lanovka stoupala stále výš, pomalu se před námi objevovala neuvěřitelná architektura města. Nahoře nás čekala velkolepá růžová zahrada a stinné lesní procházky směrem k Pražskému hradu.

15:00: Byli jsme v Praze příliš dlouho na to, abychom ještě neochutnali místní pivo, a tak jsme se zastavili v malém baru přezdívaném "hospoda alchymistická laboratoř", který se jmenoval Kellyxír. Byla zastrčená v klidném vnitrobloku a podávaly se v ní kouřící koktejly. Na chemický experiment se nám zdálo trochu brzy, a tak jsme se spokojili s místním pivem (1,57 liber za velké). Když je pivo takhle levné, bylo by neslušné to neudělat, ne?"

5 hodin odpoledne: Ve vzrušení z lanovek a piva jsme zapomněli na oběd a místo toho jsme se rozhodli pro brzkou večeři. Našli jsme si nádherné místo s výhledem na Slovanský ostrov (jeden z ostrůvků na Vltavě) a najedli se na střešní terase Art Café Manes. Výborné jídlo se připravovalo na velkých grilech poblíž stolů. Dal jsem si vegetariánský burger (9,60 Kč), bílého ruského (4 Kč) a jako dezert malé pivo (1,72 Kč).

18:00: Je čas spálit hamburger plavbou po řece na šlapadle s vlastním pohonem (3,50£ pro každého na hodinu). Díky svému rozsahu řeka připomíná spíše jezero - je to oblíbené místo pro odpočinek u vody (nebo na ní). K uvolněné a zábavné atmosféře přispívají plovoucí bary. Byl to jeden z vrcholů mého pobytu v Praze - je to tak dobrý způsob, jak si prohlédnout město z nové perspektivy a dostat se blíž ke Karlovu mostu bez davů lidí.

19:00: Poté jsme se vydali na krátký skok přes most do Pražského muzea piva. Měli jsme štěstí na venkovní stolek a zůstali jsme hodiny pozorovat davy lidí až dlouho po západu slunce. Ačkoli je muzeum poměrně turistické, má na čepu 30 druhů piva a je výborným místem pro ochutnávku českého piva z různých regionů. Objednal jsem si degustační let 'Hop Lovers' (7 liber), 'Mix Number One' (6,30 liber) a 'Flying Cloud IPA' (3,30 liber). Na plnou hubu - zbytek večera je trochu mlhavý.

22:00: V dalším baru, jehož jméno mi uniká (viz výše...), jsme se spřátelili se dvěma štědrými turisty z Irska, kteří nám každému věnovali Jager Bomb (£0). To bylo asi to poslední, co jsem potřeboval, ale v tu chvíli už jsem byl v plném pařmenském módu naší jediné noci.

1:00 ráno: Seznámili jsme se s dalšími přáteli - tentokrát místními -, kteří nás vzali pod svá křídla a zavedli nás do svého oblíbeného sklepního baru: Rock Café. Použili jsme bezplatnou aplikaci 'Bar Box', abychom se na noc stali DJi na jukeboxu. Podrobnosti jsou přinejmenším nejasné, ale vešli jsme dovnitř s 28£ českých korun a odešli s prázdnou. Jsem spolehlivě informován, že jsme si koupili panáky pro každého člena personálu za barem (který byl velmi přátelský) a také mnoho piv pro sebe. Myslím, že v tomto případě lze předpokládat, že jsem utratil 14 liber, což se nezdá být špatné, když uvážíme, že

Celkem: 13 liber.30

2 hodiny ráno: KFC není moje obvyklá kuchyně, když jsem na dovolené, (zejména jako pescatarián), ale při nočním lovu jídla jsem se spokojil s hranolky a cibulovými kroužky (3,50£). Nějaké to namočení byl rozhodně rozumný nápad a něco, za co jsem byl druhý den ráno vděčný.

Poledne: Cítili jsme se křehce, odhlásili jsme se z našeho Airbnb a šli pár metrů do nejbližší kavárny na kávu a croissant ().

2pm: Čas na výlet! Měli jsme pár hodin na zabití, než jsme vyzvedli auto z půjčovny a vyrazili do Českého Krumlova. Na pražské nádraží jsme se dopravili Uberem (každý za 2,50£), protože teplota byla na procházku s kocovinou trochu vysoká.

3pm: Obědem dnes bylo nevábné panini (4£.30), které bylo zkonzumováno na mramorových schodech pražského nádraží při léčbě kocoviny.

Konečný součet

Celková útrata: 92,14 £ + letenky (93,98 £) + ubytování (58,05 £) + pronájem auta (7,52 £) = 251,96 £

Poznámky: Jednalo se o rychlou návštěvu Prahy předtím, než jsme se vydali na delší cestu po zemi. Pro levnější a klidnější alternativu k Praze bych doporučil Kutnou Horu. Je vzdálená asi hodinu jízdy vlakem od Prahy a má výjimečnou architekturu, včetně Sedlecké kostnice (kostel) a Katedrály svaté Barbory.

Další deníky o útratách:

    Kutná Hora je nejkrásnějším městem na světě.
  • Co jsem utratil na pětidenním výletě v New Yorku
  • Co jsem utratil na čtyřdenním výletě v Nice a okolí
  • Co jsem utratil na čtyřdenním výletě v Římě

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/spending-diary-prague , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář