v

Praha je sice plná neuvěřitelných památek, ale zároveň se nachází dostatečně blízko, abyste jich mohli během víkendu navštívit mnoho. Zjistěte, jak si město co nejlépe užít díky tomuto dokonalému víkendovému itineráři.

Sobotní dopoledne

Projděte se po nádvořích rozlehlého Pražského hradu, který byl po staletí sídlem českých panovníků. V areálu, který se nachází vysoko na levém břehu Vltavy, najdete neuvěřitelné množství galerií, muzeí a historických budov. Dopoledne věnujte prohlídce klíčových památek, jako je například katedrála svatého Víta - stavěla se 600 let a byla vysvěcena až v roce 1929, a proto je fascinujícím kouskem historie. Nezapomeňte navštívit také Starý královský palác, který je jednou z nejstarších staveb komplexu a pochází z roku 1135. Jakmile se ocitnete uvnitř, nezapomeňte se usadit pod gotickým klenutým stropem ve Vladislavském sále. Přestože byl postaven v letech 1493 až 1502, jeho linie působí téměř secesně. Než se v poledne zúčastníte střídání stráží, zkuste si prohlédnout Lobkovický palác ze 16. století. Uvnitř se nacházejí knížecí sbírky, které zahrnují nábytek, neocenitelné obrazy od Canaletta, Piranesiho, Breughela staršího a Cranacha a hudební památky.

Než opustíte hrad, dejte si na jednom z balkonů kavárny Lobkowiczkého paláce guláš nebo sendvič k obědu. Jídlo je stejně dobré jako výhled.

Sobotní odpoledne

Z Pražského hradu se vydejte dolů na Malou Stranu Nerudovou ulicí, která vám umožní obdivovat barokní krásu a obrovskou měděnou kopuli chrámu svatého Mikuláše. Uvnitř na vás čeká největší evropská freska - Apoteóza svatého Mikuláše od Johanna Krackera z roku 1770. Krackerovo použití techniky trompe l'oeil umožnilo, aby jeho malba téměř nepostřehnutelně splynula s architekturou. Poté se přesuňte do Valdštejnské zahrady, kde si můžete dopřát chvilku pohody v jejím klidném prostředí. Až se nakonec rozhodnete odejít, vydejte se východem na druhou stranu a vydejte se zadními uličkami na Kampu, další z nejlepších zelených ploch ve městě. Pokud je slunečno, zaparkujte s nápojem v Mlýnské kavárně. Pokud ne, vzdejte třeba hold kubistickému sochaři Otto Gutfreundovi a malíři Františku Kupkovi návštěvou Muzea Kampa.

Sobotní večer

Když slunce začne klesat a vrhat své měkké světlo na město, ocitněte se na Karlově mostě, abyste se mohli pokochat touto podívanou. Abyste se na večer posilnili, povečeřte v Augustine, hotelové restauraci, která je uvolněná a zároveň sofistikovaná. Na jídelním lístku najdete kreativní pokrmy z místních českých surovin včetně lahodných pokrmů, jako jsou vepřová líčka dušená v hotelovém pivu. Po večeři si zajděte na drink na Malou Stranu, kde je spousta moderních barů. Skvělou volbou je drobný bar U Malého Glena, který vlastní Američané a kde každý večer vystupují místní jazzové a bluesové kapely.

Nedělní dopoledne

Neděli začněte na Staroměstském náměstí, jednom z největších a nejmajestátnějších městských prostranství kontinentu. Staroměstské náměstí (zkráceně Staromák) je od 10. století hlavním veřejným prostranstvím města a ještě před necelým stoletím bylo hlavním pražským tržištěm. Nepřehlédnutelný (díky čekajícím davům) je na náměstí orloj, který každou hodinu na 45 sekund ožije. Chcete-li mít nad celým děním vznešený výhled, vystoupejte na vrchol věže Staroměstské radnice. Dále se vydejte podél Celetné k nádhernému secesnímu Obecnímu domu - i jeho restaurace a kavárna jsou svědectvím této designové éry, takže se pohodlně usaďte a nechte se unášet. Ve Smetanově síni budovy se konají koncerty, takže teď je možná vhodná doba na zakoupení vstupenky na večerní představení. V úvahu připadá také prohlídka Obecního domu.

Nedělní odpoledne

Pokud jste nevečeřeli v prostorách Obecního domu, zkuste na oběd zajít do restaurace Lokál. Jídelní lístek této klasické české pivnice se denně mění, ale vždy nabízí řadu chutných českých dobrot k tankovému pivu (tankovanému Pilsner Urquell). Smysluplným způsobem, jak strávit odpoledne, je návštěva půltuctu památek, které tvoří pražské Židovské muzeum. Pokud máte málo energie a času, zaměřte se nejlépe na tři klíčová místa. První z nich je Staronová synagoga, která byla postavena kolem roku 1270 - je to nejstarší fungující synagoga v Evropě a jedna z nejstarších gotických staveb ve městě. Je dokonce tak stará, že byla postavena v době, kdy úroveň ulic Starého Města byla mnohem nižší (musíte do ní sestoupit). Další zajímavostí je Španělská synagoga, která je však mnohem mladší. Byla dokončena v roce 1868 a pyšní se impozantním maursko-andaluským interiérem. Nakonec si prohlédněte nejstarší dochovaný židovský hřbitov v Evropě. Od jeho založení na počátku 15. století až do jeho oficiálního uzavření v roce 1787 zde bylo pohřbeno přibližně 100 000 Židů. Dnes zde uvidíte 12 000 rozpadajících se náhrobních kamenů naskládaných na sebe, stejně jako samotné hroby, které byly kvůli nedostatku místa vrstveny.

Nedělní večer

Nedělní večer začněte nezapomenutelným jídlem z místních českých produktů upravených s francouzskou chutí v restauraci Kalina. Plně nasyceni jste připraveni na všechny možnosti po setmění: vychutnejte si koncert ve Smetanově síni Obecního domu nebo v Zrcadlové kapli Klementina; nebo zajděte na operu do Stavovského divadla. Poté vyhledejte koktejly na Starém Městě v podnicích, jako je Hemingway Bar nebo Čili Bar.

Více o Praze

    .
  • Pro jiný pohled na dva dny v Praze (a kolik to stálo) se podívejte na deník výdajů Joea Davise: kolik jsem utratil za dvoudenní výlet do Prahy.
  • Dalším skvělým čtením je kniha Jasona Najuma Praha: kulturně relevantní v České republice.

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/perfect-weekend-prague , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář