v

Hlavní město České republiky je jedním z nejoblíbenějších evropských měst - nádherná rozlehlá gotická, renesanční a barokní zástavba vyplňující kopce po obou stranách Vltavy. Ale panečku, Praha je přeplněná! Za rok se tu průměrně vystřídá asi 22 milionů turistů, kteří během letní sezóny promění dopravní tepny, jako je Pařížská a Karlův most, v lidské superdálnice.

Přestože budete chtít strávit několik dní nasáváním nesčetných pražských památek, kopce v okolí města jsou posety historickými městečky, starobylými hrady, kuriózními kostely a zelenými prostranstvími, kde můžete uniknout nejhoršímu davu. Po tlačenici v centru Prahy je jednodenní výlet ideálním způsobem, jak získat trochu osobního prostoru a načerpat nové síly.

Na hodině cesty od Prahy se nachází některé z nejvýznamnějších památek v zemi, od kostela z lidských koster až po hrad, který kdysi ukrýval české korunovační klenoty. Přijeďte na jaře nebo na podzim a můžete si tyto památky vychutnat s ještě menšími davy lidí. Zde jsou naše tipy na fantastický celodenní výlet z Prahy.

Kutná Hora

Pro snadný celodenní výlet z Prahy se vydejte hodinu cesty na východ do historického města Kutná Hora, které je proslulé jako dějiště Sedlecké kostnice - známé jako "kostel z kostí" - nejstrašidelnější památky ve střední Evropě. Tuto makabrózní kapli vytvořil v 70. letech 19. století místní řezbář František Rint s použitím kostí ze 40 000 lidských koster v městské kryptě.

V Kutné Hoře nenajdete jen staré kosti. Město ve 14. a 15. století pohádkově zbohatlo jako centrum těžby stříbra pro České království. Ještě dnes si můžete nasadit hornickou helmu a pracovní oděv a prohlédnout si staré stříbrné doly, poté se poklonit v nádherné gotické katedrále svaté Barbory, která je patronkou horníků (na freskách v kostele hledejte středověké horníky).

Když se nasytíte středověkých ozdob, nahlédněte do strašidelné kostnice a prohlédněte si kaple, kříže, kalichy a monstrance vyrobené z kostí tisíců obětí moru a válek v průběhu staletí. Pokud vás to neodradilo od večeře, na hlavním náměstí najdete několik slušných pizzerií nebo si můžete spravit chuť v Pivnici Dačický s bohatým výběrem místních piv. Alternativou je Kavárna na Kozím plácku v centru města, kde si můžete dát kávu.

Jak se dostat do Kutné Hory: Kutná Hora leží asi 65 km východně od Prahy a cesta trvá necelou hodinu. Autobusy odjíždějí po celý den každou hodinu ze stanice Háje na trase metra C (červená), přímé vlaky pak pravidelně vyjíždějí z pražského hlavního nádraží.

Karlštejn

Hlavní událostí je zde hrad Karlštejn, lesklý hrad ze 14. století, který se dramaticky tyčí z krajiny u řeky Berounky, půl hodiny jízdy jižně od Prahy. Kořeny této Disneyho fantazie sahají až do roku 1348 a vlády samotného pražského císaře Svaté říše římské Karla IV. a stavba byla koncipována jako úkryt českých korunovačních klenotů v dobách válek.

Vstup na hrad je možný formou prohlídky s průvodcem, proto si před cestou nezapomeňte předem telefonicky nebo e-mailem rezervovat čas prohlídky. Až si hrad prohlédnete (nebo se jen pokocháte pohledem na věžičky), projděte se vesničkou Karlštejn, která je plná hospůdek, nebo se vydejte na delší výlet okolními lesy. Restaurace Pod Dračí skálou se nachází stranou od přeplněné hlavní karlštejnské ulice a nabízí dobré české jídlo, grilované maso a točené pivo Pilsner Urquell.

Jak se dostat na Karlštejn: Třicetikilometrová cesta z Prahy na Karlštejn trvá asi 30 minut po dálnici D5; stačí sledovat ukazatele na Plzeň. Z pražského hlavního nádraží odjíždějí do Karlštejna pravidelné vlaky směrem na Beroun.

Nejlepších 10 věcí, které můžete v Praze dělat zdarma

Terezín

Terezín neboli Terezín byl domovem nejznámějšího německého koncentračního tábora na českém území. Nejednalo se o masový vyhlazovací tábor jako Osvětim-Březinka v Polsku, ale o záchytné centrum pro Židy a další oběti holocaustu předtím, než mohli být posláni na smrt. Podmínky v něm byly kruté a mnoho tisíc lidí v tomto temném období evropských dějin zahynulo hladem a nemocemi.

Hlavní muzeum ghetta se rozkládá v několika budovách a stálé expozice přibližují jak každodenní život vězňů terezínského ghetta, tak způsob, jakým nacisté využívali Terezín jako ukázkový tábor, aby oklamali Mezinárodní červený kříž, že jejich záměry vůči židovským vězňům jsou neškodné.

Vezměte si s sebou obědový balíček, protože v Terezíně je málo slušných restaurací; v centru umístěná Restaurace Atypik je přinejlepším průměrná, ale v nouzi postačí.

Jak se dostat do Terezína: Terezín leží 60 km severně od Prahy a cesta trvá necelou hodinu. Autobusy z Prahy do Litoměřic v Terezíně běžně zastavují, odjíždějí z blízkosti stanice metra Praha-Holešovice na trase C (červená).

Zámek Konopiště

Chcete-li se ponořit do české historie, prohlédněte si zámek Konopiště, impozantní sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, jedné z nejosudovějších postav 20. století. Prohlídka reprezentačních místností nabízí fascinující pohled na to, jak žili velmi bohatí lidé na počátku 20. století. Dozvíte se také o tragickém životě arcivévody Františka Ferdinanda, následníka rakouského trůnu, jehož atentát byl spouštěčem 1. světové války.

Podle všeho arcivévoda nenáviděl dvorský život ve Vídni a raději trávil dny na českém venkově spolu se svou českou manželkou Žofií, ale je to nesporně honosná adresa. Prohlídky s průvodcem vás provedou rodinnými pokoji plnými předmětů, které odhalují arcivévodovu dvojí posedlost: lovem a kultem svatého Jiří. Zámecké zahrady s lesními cestičkami a rybníčky poskytují klidný odpočinek.

Na jídlo se vydejte ze zámku dolů do Staré myslivny, která se nachází jen kousek od zámku a nabízí staročeskou kuchyni a věrni arcivévodově lovecké vášni i spoustu zvěřinových pokrmů na jídelním lístku.

Jak se dostat na zámek Konopiště: Řidiči jedou po dálnici D1 z Prahy na jih do Benešova u Prahy, nejbližšího města ke Konopišti - až k zámku jezdí místní autobusy, nebo se dá dojít pěšky asi za půl hodiny. Pokud přijíždíte městskou hromadnou dopravou, jezdí do Benešova po celý den autobusy z obou pražských stanic Roztyly a Budějovická na trase metra C (červená). Případně přijeďte vlakem z pražského hlavního nádraží.

Pivovar Plzeňský Prazdroj, Plzeň

Pro milovníky jantarového moku je prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj, rodiště moderního ležáku, téměř poutí. Domácí pivo Plzeňského Prazdroje je v zemi s velmi silnou konkurencí považováno za zlatý standard piva. Největším lákadlem Plzně jsou sedmdesátiminutové prohlídky pivovaru s průvodcem, ale za návštěvu stojí i městské Pivovarské muzeum.

Než se vzdáte tématu piva, prozkoumejte rozsáhlé podzemní chodby města, které sloužily k výrobě piva i k obraně. Vše si můžete předem rezervovat online přes webové stránky pivovaru. Město, které se rozkládá kolem pivovaru, je druhým největším sídlem v provincii Čechy (po Praze) a najdete v něm několik skvělých muzeí a restaurací. Vyplatí se zde přenocovat a užít si klidnější náladu poté, co se výletníci přes den vrátí do Prahy.

V souladu s pivním tématem ochutnejte vynikající hospodské jídlo a zapijte ho místním pivem. Restaurace Na Spilce se nachází v areálu pivovaru; prohlídky končí pohodlně u dveří restaurace. Další oblíbenou hospodou je Na Parkánu, která se nachází vedle Pivovarského muzea.

Jak se dostat do Plzně: Město je snadno dostupné z Prahy autem, autobusem nebo vlakem; cesta trvá asi 1 hodinu a 20 minut. Cesta vede přímo na jihozápad po dálnici D5. Autobusy jezdí každou půlhodinu ze stanice pražského metra Zličín na trase B (žlutá), vlaky vyjíždějí z pražského hlavního nádraží.

Český Krumlov

Dvě hodiny jižně od hlavního města je Český Krumlov jako Praha v miniatuře. Tento půvabný muzejní kousek patří k nejmalebnějším městům v Evropě a z jedné strany města na druhou se můžete projít asi za 20 minut, přičemž si prohlédnete pozoruhodný Státní zámek v renesančním stylu a mnoho dalších příkladů úchvatné české architektury. V sezóně se město hemží turisty a výletníky a najdete zde spoustu živých barů a piknikových míst na břehu řeky, kde se můžete občerstvit. Určité kouzlo má i v zimě, kdy jsou ulice téměř prázdné.

Český Krumlov je s dvouhodinovou cestou z Prahy v každém směru vhodný na jednodenní výlet, pokud máte málo času, ale doporučujeme si ho raději udělat jako víkendový výlet. V okolí jsou krásné lesy a louky, které jsou ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku. Pokud máte ve městě čas jen na jedno jídlo, vydejte se do Krčmy v Šatlavě; je sice turisticky atraktivní, ale grilovaná masa podávaná v tomto středověkém grilovacím sklípku jsou vynikající.

Jak se dostat do Českého Krumlova: Autem trvá cesta do Českého Krumlova něco málo přes dvě hodiny po dálnici D3, která se za Veselím nad Lužnicí odpojí od silnice 3. Po ní se dostanete do Českého Krumlova, kde si budete moci vychutnávat zážitky z cest. Pravidelné autobusové spoje vyjíždějí z autobusového nádraží Na Knížecí a cesta trvá 2 hodiny a 50 minut.

Mohlo by vás také zajímat:

Město Krumlov je v současné době v provozu:
Co nejlépe podniknout v Praze s dětmi
Praha pro šetřílky: Jak si udělat dovolenou ve městě ještě levnější
Nejlepší noční život v Praze: skvělé hospody, bary a živá hudba pro dokonalou noční zábavu

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/best-day-trips-from-prague , Unsplash.com

0 Komentářů

Napište komentář