v

O mně

Jsem česká dívka z východní části země. Do Prahy jsem se přestěhovala kvůli studiu na vysoké škole a po několika letech strávených v zahraničí se stala mou oficiální základnou. Už je to více než deset let, co Prahu nazývám svým domovem.

Když chci vypadnout z města...Mohu tak snadno učinit pouhou návštěvou okrajových částí Prahy. Tamní rozsáhlé přírodní rezervace, jako je Prokopské údolí nebo Divoká Šárka, mi poskytnou dostatečný oddech od města a vždy mi dobijí baterky.

Běžný víkend zahrnuje... dobrý pozdní brunch v jednom z mých oblíbených podniků, jako je bistro SmetanaQ u Vltavy, nebo třeba malá sousedská kavárna Mezi srnky, kde se podporuje sdílení stolů, či ochutnávka Vietnamu v Caféfinu. Pak se vydám na jednu nebo dvě akce, protože v Praze se pořád něco děje. Mám rád hangoutové místo Kasárna Karlín, které ožilo z bývalých vojenských kasáren. Mám také rád procházky parkem, nejčastěji Havlíčkovými sady s umělými jeskyněmi, a následný pohodový večer, třeba s filmem v některém z menších kin, jako je Kino Pilotů ve Vršovicích. Má dobrý bar, který je ideální, když právě zhlédnutý film vyvolá potřebu vydatné diskuse.

Mohlo by se vám také líbit:Významné památky Prahy

Když si potřebuji odpočinout...Vydám se do některé z pražských čtvrtí, tedy do oblasti, kterou denně neprocházím, a procházím se náhodnými směry, často končícími v parcích a kavárnách. Skvěle se k tomu hodí čtvrť Karlín. Malý park Kaizlovy sady je z jedné strany lemován domy v pastelových barvách a kromě několika pejskařů je obvykle zcela prázdný. Procházku ráda zakončuji v nedaleké kavárně Můj šálek kávy nebo v Bistru Proti Proudu.

Když se chci levně najíst... Často mířím do Loving Hut, sítě veganských restaurací ve stylu bufetu, kde si můžete dopřát zdravý talíř jídla a zaplatit podle jeho váhy. Jinak je klíčem k levnému zakousnutí v Praze využití denních poledních menu. Tak se dobře najíte za pouhých 100-150 Kč.

Moje gurmánská místa... se většinou nacházejí na Vinohradech, protože jsou bohaté na rozmanitou kuchyni. Nedávný přírůstek podniků s ramenem to ještě více potvrzuje. Nový Bon Ramen u náměstí Náměstí míru patří k mým oblíbeným. Pokud jde o indonéskou kuchyni, miluji bistro Javánka, které je hned za rohem mého bytu. Bruxx na Náměstí míru přináší do Prahy chutě Belgie a skvěle se hodí pro zvláštní příležitosti. Když mám chuť na pravou českou kuchyni, je na výběr mnoho skvělých restaurací - například Kravín, Vinohradský Parlament nebo Máchova nikdy nezklamou.

Mohlo by se vám také líbit: Nejlepší jednodenní výlety z Prahy

Když mám ve městě přátele... Nejdříve jim ukážu ty nejlepší památky, tramvají č. 22 jedu na Pražský hrad, přejdu Karlův most a projdu se až na Staroměstské náměstí, kde obdivuji orloj. Rád jim ukazuji i méně známé části Prahy, jako je například čtvrť Nový svět hned vedle Pražského hradu a vyšehradská citadela na kopci.

Mým nejoblíbenějším místem na pozorování západu slunce...je Letenský park, protože je zde vidět západ slunce nad městem, který vypadá naprosto kouzelně.

Mohlo by se vám také líbit: 10 nejlepších věcí, které můžete v Praze dělat zdarma

Když hledám něco sladkého..., vždycky vím, kde hledat. Pokud jde o tradiční sladkou pochoutku z mého dětství, přísahám na indiánek, místní dezert z pěny zalité čokoládou a spočívající na malém piškotu. Ale trik je v tom - pěna musí být růžová! Alespoň tak si ji pamatuji z dětství. Dnes je většina indiánek uvnitř bílá. Na ten pravý oldschoolový chodím do Libeřských lahůdek u tramvajové zastávky Vodičkova na Novém Městě. Mají je dokonce ve dvou velikostech.

Pro moderní a ještě dekadentnější mlsný jazýček chodím na českou verzi Cronutu - Crobliha (Croissant + Kobliha). Pekařství Oh Deer je jediné místo, kde ji seženete. Její majitel, který sám vyvinul recepturu, nedávno otevřel novou prodejnu nedaleko tramvajové zastávky Národní třída, takže podlehnout chutím na sladké je až příliš snadné.

Mohlo by vás také zajímat:Jak strávit dokonalý víkend v Praze

Jednou z nejlepších věcí na Praze... je, jak snadno se po ní dá pohybovat. Centrum města je poměrně kompaktní, takže všude můžete dojít i pěšky. Síť veřejné dopravy je hustá a dobře funguje. Obzvlášť miluji jízdu tramvají, protože se během jízdy můžete jen tak strefovat a bezstarostně zírat z okna. Je to tak trochu terapeutické.

Nejlepší doba, kdy být v Praze, je... kdykoli mimo hlavní letní sezónu, předvánoční čas a Velikonoce. Popravdě řečeno, Praha je kouzelná v každém ročním období, jen ve vrcholných měsících musíte být kreativnější, pokud se chcete vyhnout davům. Mám rád konec září, začátek října - je to doba, kdy se často objevuje babí léto, odpoledne mohou být ještě příjemně teplá, ale davy už většinou odešly.

Mohlo by se vám také líbit:
Výdajový deník: Za co jsem utratila při dvoudenním výletu do Prahy
Jak prozkoumat Prahu s dětmi
Nejlepší noční život v Praze

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/where-do-the-locals-go-in-prague , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář