v

Po příjezdu do jedné z evropských kulturních metropolí se můžete ubytovat v hotelu a věnovat čas odpočinku a regeneraci. Nebo byste mohli vyrazit do terénu - co jet lag? - a vytěžit z cesty maximum. Od výšlapu na Pražský hrad přes pozorování lidí v Paříži až po namáčení v termálních vodách v Budapešti: zde jsou nejlepší způsoby, jak strávit první hodiny ve městě.

Procházka Římem se zmrzlinou v ruce

Nejrychlejší způsob, jak začít dovolenou v Římě, je najít nejbližší gelaterii (zmrzlinárnu) a objednat si kornoutek s sebou. Zmrzlina gelato (zmrzlina italského typu), která se tradičně připravuje v malých dávkách z přírodních surovin, obsahuje méně cukru a tuku (a více chuti) než běžná zmrzlina. Na jaře nebo v létě si vyberte příchuť ze sezónního ovoce, jako je limone (citron) nebo fragola (jahody), nebo zvolte místní oblíbené druhy, jako je nocciola (lískové oříšky) a pistacchio (pistácie). Cestujete s dětmi? Zeptejte se na stracciatella - je to italská verze čokoládových lupínků. Pak se vydejte na passeggiata (volnou procházku) kolem krásných římských fontán a náměstí. Zírat na Fontánu di Trevi nebo se procházet po náměstí Piazza Navona, zatímco vám po straně ruky kape zmrzlina, je obřadem pro návštěvníky, kteří do Říma přijíždějí poprvé, a uvidíte spoustu místních, kteří dělají přesně totéž. Abyste si zmrzlinu co nejlépe vychutnali, hledejte nápisy označující, že se zmrzlina vyrábí přímo v podniku: klíčové výrazy jsou fatto en casa (domácí) a artigianale (řemeslná).

Projíždějte se po pláži v Barceloně

Není lepší způsob, jak setřást únavu z cestování, než nasednout na kolo a projíždět se po pláži a sledovat, jak se v dálce rozbíjejí vlny a místní obyvatelé hrají na písku volejbal. V Barceloně je to snadné, i když je třeba poznamenat, že městské stojany na kola jsou určeny pouze pro rezidenty. Žádný problém: půjčovny po celém městě půjčují kola za ceny od zhruba 5 eur na hodinu. Hodina nebo dvě je ideální doba na prozkoumání přímořské čtvrti Barceloneta a Passeig Marítim de Barcelona (pobřežní promenáda) na dvou kolech. Je to také skvělá příležitost, jak si vyhlédnout ideální místo při západu slunce nebo tapas bar, kam se později vrátíte:

Výlet na Pražský hrad na pivo s výhledem na město

Nechte se odradit od toho, abyste se hned vrhli do pohádkové Prahy. K tomu, abyste se vydali na dobrodružnou cestu po tomto městě, nebudete potřebovat mnoho času, abyste se zorientovali. Pražský hrad se tyčí vysoko nad městem: stačí ho najít na obzoru a vydat se k němu. Pokud přicházíte ze Starého Města, kde má mnoho cestovatelů základnu, povede vás procházka směrem k Hradu přes neuvěřitelně malebný Karlův most a klikatými uličkami Malé Strany ("Malé Strany"), dokud se nedostanete do strmého stoupání k Hradu. Nahoře budete odměněni nádherným výhledem na červené střechy a romantické věže města. Mnoho kaváren a barů má venkovní terasy, kde se můžete zastavit na studené pivo a připít si na štěstí - vždyť jste právě přijeli do jednoho z nejkrásnějších měst na světě.

Namočte se v termálních vodách v Budapešti

Ať už jste do Budapešti přijeli po dlouhé cestě letadlem nebo vlakem, jistě rádi smočíte bolesti spojené s cestováním v léčivé vodě vyhlášených městských veřejných lázní. Termální lázně Széchenyi, jedny z největších přírodních lázní s horkými prameny v Evropě, nejsou turistickou atrakcí (počítejte s tím, že vás přinejmenším zmatou nápisy v maďarštině, nemluvě o ohromujícím počtu možností u pokladny), ale funkčním wellness centrem a společenským prostorem, který pravidelně využívají místní obyvatelé i návštěvníci. Pokud můžete, vezměte si s sebou žabky, plavky a ručník: půjčovna ručníků je k dispozici, ale jednodušší je přinést si vlastní. Více informací o cenách a balíčcích najdete na webových stránkách a pokud chcete vyzkoušet další služby, například masáž, rezervujte si je předem online. Všimněte si, že Széchenyi není jedinou možností ve městě. Ve městě je k dispozici více než tucet dalších veřejných lázní.

Pozorování lidí ve venkovní kavárně v Paříži

První návštěvníci Paříže často míří k Eiffelově věži. Existuje však i lepší způsob, jak se snadno seznámit s pařížským životním stylem, který nezahrnuje boj s davy turistů. Stačí se posadit do venkovní kavárny - Le Marais je pro to ideální čtvrť, ale stačí jakýkoli arrondissement - a pozorovat svět nad café (espresso) nebo café crème (espresso s mlékem).

Svezte se v Lisabonu tramvají č. 28E

Pokud se cítíte příliš unavení na to, abyste se odvážně vydali do kopcovitých lisabonských ulic pěšky, další nejlepší možností je prohlédnout si město historickou tramvají. Nastupte do historické žluté tramvaje č. 28E, která projíždí nejživějšími čtvrtěmi města, jako jsou Graça, Baixa, Alfama a Estrela. Čtyřiadvacetihodinová jízdenka, která je k dostání ve stanicích metra, stojí přibližně 6 eur a můžete do ní nastupovat a vystupovat na klíčových zastávkách po cestě; zastavte se a pokochejte se výhledem na město na vyhlídce Alfama miradouro a v umělecké čtvrti Chiado v Lisabonu. Nenechte se odradit dlouhými frontami na tramvajových zastávkách: většina cestujících ve frontě právě čeká na tramvaj s volnými místy, ale pokud vám nevadí stát, můžete nastoupit rovnou.

Procházet se květinovým trhem v Amsterdamu

V Amsterdamu je toho tolik k vidění a dělání. Skvělým způsobem, jak se během prvních hodin ve městě dostat do víru dění, je návštěva Bloemenmarktu (květinového trhu). Na tomto kultovním městském tržišti, jehož historie sahá až do roku 1862 a které se nachází na Kanálovém okruhu, jenž byl zapsán do seznamu Unesco, jsou ve skleněných bárkách vystaveny nesčetné odrůdy tulipánů, pivoněk, fialek a orchidejí. Zvláště po dlouhé cestě je procházka tímto místem voňavým a barevným (čti: instagramu hodným) začátkem prohlídky města. Ať prší, nebo svítí, otevřeno je každý den kromě neděle.

Tento článek byl vytvořen společností Lonely Planet pro M&S Bank a aktualizován v listopadu 2019 za sponzorského přispění společnosti American Airlines. Všechny redakční názory jsou výhradně názory Lonely Planet a odrážejí naši politiku redakční nezávislosti a nestrannosti.

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/first-things-to-do-in-europe-top-cities , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář