v

Po sametové revoluci v roce 1989 se Praha těší celosvětové pověsti města plného událostí. A to rozhodně je. Neustále se tu otevírají nové bary a restaurace a konají se tu festivaly. Někdy je ale těžké se zorientovat, kde se vlastně všechno to dění odehrává.

Jistě, historické Staré Město je krásné a Pražský hrad a Malá Strana mají opravdu velkolepé pohádkové prostředí, ale tyto oblasti mohou působit trochu strnule a mainstreamově. Kde se tedy v Praze potkává 14. století s rokem 2014?

Tato nepolapitelná "módní čtvrť" se v průběhu let posunula a pohybuje se po obvodu města od Holešovic přes Karlín až po Žižkov a Vinohrady. V těchto dnech se však vše odehrává v malém kousku jihovýchodní čtvrti Vršovice (vyslov: versh-oh-veet-sah), v oblasti láskyplně přezdívané 'Krymské korzo' podle jedné z hlavních ulic čtvrti, Krymské.

Vršovice strávily většinu ze své tisícileté existence (první zmínka v historii pochází z roku 1088) jako samostatná vesnice. Jak se město v 19. a na počátku 20. století rozšiřovalo směrem na východ, byly Vršovice pohlceny a nakonec připojeny a staly se chátrajícím dvojčetem okouzlujících Vinohrad na severu.

Dvacáté století s sebou přineslo řadu továren a dílen, které se vklínily mezi zašlé secesní měšťanské domy ve čtvrti a dodaly jí lehce zchátralý dělnický ráz. Právě tyto prvky funky architektury, šarm starých časů a nízké nájmy přilákaly do oblasti v polovině 90. let první průkopníky, včetně anglického knihkupectví Shakespeare & Sons.

Knihkupectví v roce 2010 odešlo, ale prostor rychle obsadila košatá, minimalistická kavárna V lese (cafevlese.cz/en). Ve spojení s dalším nedávným přírůstkem do této oblasti, kavárnou Sladkovský (cafesladkovsky.cz), vzniklo jádro pohodového a svérázného zapadákova, který působí intimně a autenticky. V uplynulých letech přibyl tucet hospod, butiků, veganská restaurace a improvizovaný prostor pro představení, který vznikl v opuštěném kině. Je to zkrátka skvělé místo na odpočinek po prohlídce Starého Města a Pražského hradu.

Začněte své poznávání čtvrti v jedné z kaváren, kde to všechno začalo: V lese nebo Sladkovského. V lese je veskrze sympatická, eklektická záležitost s rozvrzanými stolky a židlemi z thriftshopu vyvedenými v retro pastelových barvách. Na stěně visí velký plakát s vyobrazením stromů, což je odkaz na název kavárny, který v překladu znamená "Kavárna v lese". Vybrat si můžete z kompletní nabídky kávových nápojů a koktejlů i lehkých jídel. Oblíbený hudební klub v přízemí přiváží ty nejlepší české i zahraniční rockové a indie kapely.

Kavárna Sladkovský se svými funky tapetami s retro potiskem, dlážděnou podlahou a teplým červeným a zeleným dekorem působí okamžitě přívětivě. Mají tu výbornou kávu, stejně jako víno a pivo, ale skutečným tahákem je kuchyně: mezinárodní menu s tapas pokrmy, těstovinami, falafelem, hummusem a překvapivě dobrými cheeseburgery. Večer, kdy se sem sjíždí celá čtvrť na pivo a pokec, se stoly zaplní k prasknutí.

Nejlepší kávu v okolí najdete za rohem ve Francouzské ulici. Coffee House (coffeehouseprague.eu) na adrese Francouzská 100 je místní pražírna "třetí vlny", kde si můžete vybrat z různých druhů zrn a způsobů přípravy. Kávu si můžete dát uvnitř ve vzdušném prostředí, které připomíná statek, nebo se vydat ven a zabrat si piknikový stůl na zahrádce.

Pokud jde o jídlo (mimo kuchyni ve Sladkovského), nenechte si ujít Plevel (restauraceplevel.cz) v Krymské 2, veganskou restauraci s velkými dřevěnými stoly ve dvou patrech. Retro lustry a teplé obložení stěn s květinovým potiskem dodávají hřejivý a zdravý pocit. Vybírejte z několika cenově výhodných denních nabídek obědů (při naší návštěvě to byl kořeněný kuřecí guláš s hráškem), přičemž jedna položka je obvykle raw, a také z řady ovocných a zeleninových nápojů.

Po jídle zamiřte za roh do Šlágru (kavarnaslagr.cz) ve Francouzské 72, kavárny a cukrárny z 20. let minulého století, která má připomínat zlatou éru meziválečného Československa. Velká vitrína je plná nejrůznějších tradičních koláčů, dortů a zákusků. Náš oblíbený větrník je druh přecpaného, krémem plněného glazovaného koblihu.

Možností nočního života je mnoho. Pro klubovou zábavu je tu kromě V lese také Pilot Klub (pilotklub.cz) na adrese Donská 19, s-l-o-w-l-y gentrifikující se, stále příjemně groteskní bývalé kino, které nyní slouží k pořádání kapel a happeningů. Zastavte se uvnitř a zeptejte se, zda se během vaší návštěvy něco koná. Basement Bar (basementbar.cz) naproti přes ulici, Francouzská 76, je tradičnější taneční klub, který obývá pěkné cihlové sklepní prostory a v pátek a v sobotu večer bývá šíleně plný.

Pro nakupování se tu a tam objevují malé butiky a prodejny s vintage oblečením. Boho Vintage Concept Store (boho.cz) na adrese Francouzská 72 vedle Basement Baru prodává, no, bohem inspirovanou řadu retro doplňků, oblečení a bytových doplňků. Obzvlášť se nám líbí Baobab (baobab-books.net) v Krymské 29, svérázný vlajkový obchod nezávislého českého nakladatelství dětských knih a grafiky.

Krymská korza je snadno dostupná městskou hromadnou dopravou. Jeďte metrem linky A (zelená) na Náměstí Míru a poté naskočte na tramvaj číslo 4 nebo 22 do Krymské (dvě zastávky). Odtud je to jen kousek pěšky.

Pokud plánujete v sousedství přenocovat, nehledejte nic jiného než Czech Inn, flashpackerský hostel s elegantními industriálními akcenty, jako jsou podlahy z kartáčované oceli a kovové obklady stěn. Nabízí cenově výhodné noclehy na kolejích, ale i řadu soukromých jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů a apartmánů. Nedaleké Vinohrady nabízejí desítky možností ubytování. Mezi čtenáři je oblíbený rodinný penzion Holiday Home, který se nachází jen pár minut chůze od Náměstí Míru.

Pražský cestovatel Mark Baker je autorem průvodce Lonely Planet po Praze a České republice a průvodce Lonely Planet Prague Discover. Sledujte ho na Twitteru @markbakerprague.

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/vrsovice-pragues-most-happening-hangout , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář