v

Praha si již dlouho drží pověst levného města - a přestože časy nízkých cen, které vyvolávaly údiv, jsou pryč, česká metropole vaši peněženku nepotrestá tak, jako mnoho jiných evropských destinací.

Za svou dobrou cenu vděčí částečně cenové dostupnosti některých klíčových složek dobré dovolené - zejména veřejné dopravy, jídla a piva. Na škodu není ani to, že středověké centrum města připomíná volně přístupnou galerii pod širým nebem, kde můžete zdarma obdivovat gotickou velkolepost, překvapivé pouliční umění a starobylé kvetoucí zahrady.

Přesto je užitečné mít po ruce několik tipů, jak ušetřit, pokud se chcete držet rozpočtu. Zde je několik způsobů, jak při návštěvě Prahy snížit své náklady.

Let je často nejlevnější způsob, jak se do Prahy dostat

Většina hlavních evropských letišť a některá menší regionální letiště nabízejí pravidelné nízkonákladové lety do Prahy. Pro získání nejvýhodnější nabídky si letenky rezervujte s dostatečným předstihem a mějte na paměti, že některé linky nejsou v zimě provozovány. Pokud budete přestupovat přes některou z evropských metropolí, před rezervací následného nízkonákladového letu z letiště na druhé straně města si udělejte průzkum, protože náklady na přestup by mohly zmařit jakoukoli úsporu na letence.

Letadlo je obecně levnější než železnice. Pokud se však chcete pokochat panoramatickými výhledy a cestou si prohlédnout několik různých měst, vyplatí se prozkoumat vlakové jízdenky; jedno sedadlo z Bruselu do Prahy lze pořídit již za 35 eur (40 dolarů).

Cesta z letiště do centra Prahy za méně než 2 dolary

Pražská veřejná doprava je bezpečná, spolehlivá a za vynikající cenu. Použití této sítě k cestě z letiště do centra Prahy trvá přibližně 50 minut, a přestože je nutný přestup na autobusy metra, cesta stojí pouze 40Kč (1,80 USD). Jízdenky si můžete zakoupit v návštěvnické informační kanceláři nebo v automatech na terminálech. (Před použitím debetní nebo kreditní karty v zahraničí si nezapomeňte ověřit poplatky své banky.)

Navštivte Prahu v zimě a získejte ubytování za poloviční ceny

Kromě svátečního prosince je zima v Praze chladným a klidným obdobím. Tento klid znamená nejen méně lidí, kteří vám vplují do fotografií, ale také výrazné úspory na ubytování - ceny některých hotelů klesají až na polovinu srpnových maxim. Tyto zimní nabídky jsou samozřejmě spojeny s kompromisem: kratší dny a mrazivé teploty ztěžují vychutnávání volných, ale především venkovních aktivit ve městě. Možným řešením je investovat do odolného zimního šatníku a počítat s občasnou zastávkou v teplé pivnici nebo kavárně.

Ubytování mimo centrum

Ať už je roční období jakékoli, lákavé ceny ubytování najdete, pokud si ubytování rezervujete alespoň několik měsíců dopředu a poohlédnete se mimo dlážděné centrum Prahy. Čtvrti Karlín a Holešovice jsou dobře obslouženy tramvajemi a metrem a v jejich barevných vilových blocích se nachází výběr neokoukaných rekreačních apartmánů a společenských hostelů. Pobyt v obou těchto čtvrtích znamená, že budete mít blízko k rušnému nočnímu životu bez rizika, že narazíte na turistickou past.

Na Novém Městě jsou listnaté Vinohrady možná jednou z nejžádanějších (a nejdražších) adres pro místní obyvatele a cizince, ale i zde najdete dostatek levných a levných prázdninových pobytů. Hostel One Míru nabízí svým hostům bezplatné prohlídky města a servíruje bezplatné večeře v rodinném stylu.

Zjistěte, jaká jízdenka na dopravu vám vyhovuje

Jízdenky na městskou hromadnou dopravu platí 30 nebo 90 minut, k dispozici jsou i jednodenní a třídenní jízdenky. Všechny po potvrzení platnosti umožňují přestupovat mezi metrem, tramvajemi, autobusy a trajekty ve stanoveném časovém rozmezí. Jednodenní a třídenní jízdenky zahrnují také lanovou dráhu na Petřín, která jinak stojí 60 Kč

V zájmu maximalizace poměru ceny a kvality se vyplatí ověřit si různé ceny a provést hrubé propočty podle trasy; ať už si vyberete jakoukoli jízdenku, máte zaručeně dobrou nabídku. Mějte na paměti, že uzoučké uličky Starého Města a Malé Strany jsou kompaktní a je zábavné je prozkoumávat pěšky.

Vydejte se na procházku

Přibalte si pár nejpraktičtějších bot a poznejte Prahu na úrovni terénu - zdarma. Pokud potřebujete trochu pomoci s orientací, je možné si objednat pěší výlety, které probíhají pouze na základě tipů. Prague Extravaganza vás provede kolem elegantních secesních fasád a pohádkových gotických věží Starého Města a Židovské čtvrti. Jejich znalí průvodci pořádají také pravidelné procházky přes Karlův most a do komplexu volně přístupných nádvoří a zahrad v areálu Pražského hradu.

Hledejte obědové speciality

Trend obědových specialit pro všední dny vznikl jako reakce na to, že mnoho pražských úředníků dostává stravenky jako zaměstnanecký benefit. Naštěstí nemusíte mít na sobě pracovní oděv, abyste mohli využít zvýhodněných jídel. Místo toho si dejte pozor na krátké denní menu (denní menu), které nabízí mnoho restaurací mezi 11:30-14:00 a na kterém stojí polévka asi 50Kč (2,30 USD) a malé hlavní jídlo 110-140Kč (5-6,50 USD).

Jídlo po vietnamsku

Pražská početná vietnamská komunita znamená, že k pravé a cenově výhodné misce pho to nikdy nemáte daleko. Vydejte se do Phở Baru na Národní třídě nebo se vmáčkněte do Pho Vietnam Tuan & Lan na Vinohradech a ochutnejte jedny z nejlepších nudlových polévek ve městě. Kromě uklidňujících vývarů nabízí Bao Bao cenově dostupné bao buchty a velkorysé hlavní jídlo. Deli Viet u Václavského náměstí nabízí rychlou obsluhu a syté porce.

Pijte místní pivo

Češi vyrábějí jedno z nejlepších piv na světě, které se podává za stejně světové ceny. Oblíbenými pivy jsou Pilsner Urquell, Budvar, Gambrinus a Kozel a pořádný 500ml tank těchto místních ležáků vás v hospodě v centru města vyjde na zhruba 50 Kč. Za ještě příznivějšími cenami se vydejte do okrajových čtvrtí: studentů plný Žižkov má zaslouženou pověst místa, kde se dá levně a bujarým způsobem strávit noc.

Vezměte si s sebou piknikovou deku

I přes obecně vynikající cenu mnoha českých restaurací můžete pár korun ušetřit, když si přibalíte piknik. Sledujte pobočky supermarketů Albert, Billa nebo Tesco, kde najdete zásoby za rozumné ceny. Případně potěšte své smysly výletem na farmářský trh. V sobotu dopoledne je na Náplavce k dostání sezónní ovoce, kousky čerstvého chleba, džemy, med a nejrůznější pečivo; od středy do soboty se vyplatí projít si také Farmářský trh Jiřího z Poděbrad. S kořistí se můžete vydat na travnatý svah v Riegrových sadech a povečeřet při pohledu na panorama města plné věží.

Pokud se vám zdá, že sestavit si vlastní hostinu je náročné, vyzvedněte si chlebíček. Tyto tradiční sendviče s otevřeným obloženým stolem jsou nejlevnějším českým rychlým občerstvením. Verze, které prodávají bistra Sisters a Ovocný Světozor, stojí za to vystát si fronty v době oběda. Alternativou je oblíbené řeznictví Naše Maso, které prodává sendviče se sekanou a vařené klobásy s domácí hořčicí za méně než 100Kč.

Vyberte si atrakce s rozmyslem

Prague City Pass a Prague CoolPass slibují volné a zlevněné vstupy do některých klíčových muzeí i prohlídky památek. Ačkoli se můžete přít o to, která z nich nabízí lepší hodnotu, ani jedna z nich nepřináší velké zisky, pokud si nedáte práci s tím, abyste do svého itineráře nacpali většinu zahrnutých atrakcí.

Muzea zdarma jsou v Praze vzácná (s výjimkou Národního památníku hrdinů heydrichiády a většiny návštěvnických výstav v Galerii Rudolfinum). Mnohá z nich však nabízejí vynikající hodnotu, zejména velké národní instituce. Takže tam, kde vstupenka do malého soukromého muzea může stát kolem 300Kč (14 dolarů), stojí vstup do rozsáhlých sbírek Národního muzea 200Kč (9 dolarů) a děti do 15 let mají vstup zdarma. Pokud je vám méně než 26 let, můžete bez poplatku vstoupit do kterékoli z oslnivých stálých expozic Národní galerie v Praze (stačí mít s sebou občanský průkaz).

Denní náklady

Pokoj na koleji: Kč: 450-900Kč (18-40 USD)
Základní pokoj pro dva: 1100-2200Kč ($50-100)
Apartmán s vlastním stravováním (včetně Airbnb): od 1400Kč (60$)
Jízdenka na veřejnou dopravu:
Jízdenka na 30 minut: 30Kč (1,4 dolaru), 330Kč za třídenní jízdenku (15 dolarů)
Káva: 60Kč (2,70 USD)
Tradiční sendvič s otevřeným obloženým stolem (chlebíček): (1,80 USD)
40Kč (1,80 USD)
Chlebíček: 40Kč (1,80 USD)
Večeře pro dva v tradiční české restauraci: 400-1200Kč ($18-$55)
Sklenice piva Pilsner Urquell o objemu 500 ml v hospodě: 40-60Kč (1,80-2,70 USD)

Mohlo by se vám také líbit:
12 nejlepších věcí, které můžete v Praze dělat zdarma
Jak se pohybovat v Praze
Parky, které nemůžete vynechat, v jednom z nejzelenějších měst na světě: Praha

Zdroje: https://www.lonelyplanet.com/articles/prague-on-a-budget , Unsplash.com

Podobné články

0 Komentářů

Napište komentář